Mózg stanowi zaledwie 2% wagi naszego ciała, a pochłania aż 20% dziennego zapotrzebowania na kalorie.
Najłatwiejszym pokarmem dla naszego mózgu jest glukoza. Nie umie on bezpośrednio czerpać energii z białek, czy tłuszczów. Aby móc sprawnie spełniać wszystkie swoje życiowe funkcje (myślenie, zapamiętywanie, analizowanie bodźców ze środowiska zewnętrznego, rozwiązywanie problemów) potrzebuje 4 gr glukozy na godzinę. Czyli ok.100 gr dziennie. Jeżeli poziom glukozy we krwi jest odpowiedni, mózg sam pobiera potrzebną jej ilość. A my z łatwością realizujemy zadania, które sobie postawiliśmy.
Im mózg ma łatwiejszy dostęp do glukozy, tym wydajniej pracuje. Zbyt mała ilość glukozy we krwi manifestuje się bólami głowy, złym samopoczuciem, zmęczeniem, apatią. Jeżeli poziom glukozy spadnie poniżej 70mg/100ml nasz mózg zaczyna gorzej funkcjonować a my źle się czujemy. Poniżej poziomu 20 mg/100 ml glukozy, mózg obumiera.
Ale jest sposób na sprawne pobudzenie pracy mózgu, bez uciekania się do picia kawy – łyżeczka miodu.
Miód składa się głównie z cukrów prostych – glukozy i fruktozy. Które to cukry są już bezpośrednio w jamie ustnej wchłaniane do krwiobiegu. Glukoza jest zamieniana na energię, a jej nadmiar magazynowany w postaci glikogenu w wątrobie. Glikogen uwalnia się z wątroby i rozkłada ponownie do glukozy, gdy spada jej poziom we krwi. Wraz z krwią glukoza jest dostarczana do mózgu.
Aby usunąć stan zmęczenia, brak koncentracji, otępienia umysłowego zwykle pijemy kawę.
Kofeina zawarta w kawie działa stymulująco na korę nadnerczy, wydzielając adrenalinę i kortyzol. Hormony te na krótko polepszają procesy kojarzeniowe, zmniejszają zmęczenie, pobudzają. Wywołują stan euforyczny. Jednak efekt ich działania jest krótkotrwały. Przy zbyt dużej dawce kofeina blokuje przyswajanie magnezu i innych mikroelementów z pokarmu. Pogłębiając w ten sposób odczucie zmęczenia i rozkojarzenia.
Wniosek? Jak szybko dodać sobie energii – JEDZMY MIÓD!!! I CIESZMY SIĘ ŻYCIEM.
MASAŻ NA STRES
WARSZAWA MOKOTÓW