MASAŻ SHANTALA DLA DZIECI
Masaż SHANTALA – dotykiem miłości danej dziecku
Wywodzi się z hinduskiej tradycji masażu rodzinnego, przekazywanego z pokolenia na pokolenie. Francuski lekarz położnik Frederique Leboyer zafascynował się tym masażem obserwując niewidomą matkę masującą swoje dziecko na ulicy w Indiach. Sfotografował ten masaż, opisał i przeniósł na grunt europejski. Kobieta miała na imię Shantala.
Dotyk jest pierwszym zmysłem, który wykształca się u dziecka. Receptory zmysłu dotyku pojawiają się już w 8 tygodniu życia płodowego. Najpierw pojawiają się w jamie ustnej, a potem na opuszkach palców. W 20 tygodniu dziecko ma już na tyle rozwinięty zmysł dotyku, że za jego pomocą poznaje swój mikroświat. Ssie kciuk, dotyka swojej twarzy, ścian macicy.
Masaż SHANTALA jest wyjątkową formą terapii poprzez dotyk. Dotyk to pierwsza forma komunikacji, jaka nawiązuje się między dzieckiem i rodzicem. Buduje więź emocjonalną, zaspokaja potrzebę bliskości, miłości, bezpieczeństwa, dając podstawy do dobrego, harmonijnego życia w przyszłości.
Masowane dziecko jest spokojniejsze, lepiej śpi.
Regularny masaż:
- stymuluje prawidłowy rozwój psychofizyczny dziecka
- sprzyja kształtowaniu świadomości ciała
- wspomaga pracę układu pokarmowego, łagodząc kolki, regulując wypróżnianie
- wzmacnia układ nerwowy, hormonalny, odpornościowy
- usprawnia zdolności motoryczne dziecka, obniżając wzmożone napięcie mięśniowe, wzmacniając osłabione
- poprzez specjalną gimnastykę harmonizuje pracę półkul mózgowych, rozwijając dziecko intelektualnie
Masaż przynosi dziecku wiele korzyści zdrowotnych. Jest też dobrą zabawą, sposobem na przyjemne spędzenie czasu z dzieckiem.
MASAŻ NA STRES
WARSZAWA MOKOTÓW