MASAŻ LECZNICZY I RELAKSACYJNY. INDYJSKI MASAŻ GŁOWY

Moc dotyku

Każdy z nas doświadcza w swoim życiu dotyku i wie jak może on być przyjemny. Potrzeba dotykania i bycia dotykanym towarzyszy nam przez całe życie. Dotyk pogłębia więzi międzyludzkie.

Według badań, ludzie (a także zwierzęta) pozbawieni w dzieciństwie fizycznego kontaktu z  przedstawicielami swojego gatunku mogą doznawać poważnych zaburzeń w rozwoju fizycznym i emocjonalnym.

Dotyk łagodzi ból, silnie oddziałuje na emocje. Wycisza i powoduje, że czujemy się bezpieczni, bardziej zrelaksowani.

Dlaczego tak się dzieje?

Najnowsze odkrycia wykazują, że dotyk wpływa na naszą homeostazę wewnętrzną, dlatego odbieramy go jako miły, wyciszający.

Badacze z centrum medycznego Cedars-Sinai z Los Angeles opublikowali wyniki swoich badań prowadzonych na grupie 53 zdrowych osób. Uczestnicy zostali podzieleni losowo na 2 grupy. Jedna grupa (29 osób) została poddana głębokiemu masażowi szwedzkiemu, druga (24 osoby) masażowi lekkiemu.  Badani na bieżąco mieli monitorowaną krew: przed masażem, w trakcie oraz godzinę po zabiegu.

Zaobserwowano, że masaż wywołuje pozytywne zmiany biochemiczne.

1.  Osoby poddane głębokiemu masażowi wykazywały

  • znaczny spadek kortyzolu (potocznie nazywanego hormonem stresu) we krwi i w ślinie,
  • spadek poziomu wazopresyny (hormonu pobudzającego wydzielanie kortyzolu),
  • zanotowano także u nich podwyższoną produkcję białych krwinek. Świadczy to o zwiększonej aktywności układu odpornościowego.

2.  Osoby poddane lekkiemu masażowi wykazywały:

  • spadek poziomu kortyzolu. A konkretnie szybszy spadek hormonu pobudzającego nadnercza do wydzielania kortyzolu,
  • wyższy poziom oksytocyny (niż osoby z pierwszej grupy)

Oksytocyna  

Przez lata uważano, że hormon ten wydzielany przez przysadkę mózgową, jest odpowiedzialny za skurcze macicy podczas porodu oraz za regulację gruczołów mlekowych u karmiących matek. Jednak liczne doświadczenia pokazały, że rola oksytocyny nie kończy się na tym. Ma ona znaczący wpływ na nasz mózg i przeżywane emocje. Dotyk pobudza wydzielanie oksytocyny do układu krwionośnego. Co z kolei prowadzi do uwolnienia dopaminy (tzw. „hormonu szczęścia”).

Dopamina

Jest neuroprzekaźnikiem hamującym odczuwanie bólu. Ma związek z funkcjonowaniem ośrodków mózgu odpowiedzialnych za odczuwanie przyjemności i doświadczanie radości. Poziom dopaminy w mózgu zwiększa między innymi kokaina. Dlatego narkotyk ten jest tak uzależniający.

Ten złożony mechanizm może zatem odpowiadać za tworzenie się więzi międzyludzkich i budowania zaufania. Sam proces może być zainicjowany zwykłym uciskiem dłoni.

Puenta narzuca się sama. Jeśli chcemy doświadczać uczucia miłości i przyjaźni, przytulajmy się do siebie, dotykajmy się nawzajem, głaszczmy.

 

MOJE MASAŻE
MASAŻ SHIATSU
MASAŻ SHIATSU
MASAŻ DLA KOBIET W CIĄŻY
MASAŻ DLA KOBIET W CIĄŻY
MASAŻ SHANTALA
MASAŻ SHANTALA
MASAŻ RELAKSACYJNY
MASAŻ RELAKSACYJNY
MASAŻ LECZNICZY
MASAŻ LECZNICZY
indyjski masaż głowy
INDYJSKI MASAŻ GŁOWY
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Slider
CIEKAWOSTKI
jedzmy miód
ODMIANY MIODU
ODMIANY MIODU
jedzmy miód
previous arrow
next arrow
Slider